מהי בדיקת CT בטן?

בדיקת CT בטן הינה בדיקה אשר ייעודה לאפשר לרופא הבודק לקבל תמונה מפורטת ומדויקת על מצב הבטן וזאת באמצעות סדרת צילומים אשר מעובדים בסורק ויוצרים הדמיה תלת ממדית של האברים הפנימיים השונים בבטן. הבדיקה מהווה כיום את אחד הכלים המדויקים והמתקדמים ביותר ברפואה אשר מטרתו זיהוי מחלות או קבלת תמונת מצב של האברים הפנימיים בגוף.

הליך הבדיקה

מכשיר ה-CT פולט קרני רנטגן ממקורות שונים, כאשר קרניים אלו עוברות דרך רקמות הגוף. הרקמות השונות מחזירות את הקרינה ובאמצעות חיישנים אשר מצויים מסביב לגוף הנבדק הקרינה נקלטת ומעובדת לתמונות של האיברים הפנימיים השונים בבטן.

הטכנולוגיה באמצעותה מתבצעת בדיקת ה-CT התפתחה באופן משמעותי בשנים האחרונות וכיום, ניתן לקבל בקלות ובמהירות, הדמיה מפורטת ומדויקת של כל האיברים הפנימיים בבטן, מה שמאפשר לרופאים לאבחן בקלות בעיות שונות עוד בשלביהן המוקדמים.

מתי מבצעים CT  בטן?

ישנם מספר מקרים בגינן תבוצע בדיקת CT בטן כאשר המקרים העיקריים הם – טראומה, חסימת מעיים, מחלות אונקולוגיות, כאבי בטן קשים, צורך לקבלת תמונת מצב לאחר ניתוח, ביצוע של צנתור וירטואלי, בדיקות גסטרו ומקרים רבים נוספים.
חשוב לציין שבגלל יתרונותיה הרבים של הבדיקה, מדובר בבדיקה אשר מבוצעת מגוון רחב של מקרים הן ברפואת החירום והן לצורך אבחון או שלילה וטיפול במגוון רחב של מחלות שונות.

בדיקת גסטרו באמצעות CT

כאמור, בכוחה של בדיקת CT לסייע באיתור בזמן ובטיפול נכון במגוון רחב של מקרים, כאשר יעילותה של הבדיקה באה לידי ביטוי גם באיתור הסרטן מהסוג השכיח ביותר – סרטן המעי הגס.
קולונוסקופיה וירטואלית הינה בדיקה אשר עושה שימוש במכשיר ה-CT במטרה לאפשר לרופא לקבל סריקה מהירה ומדויקת של הבטן והאגן.
הבדיקה מבוססת על קרינת רנטגן ומאפשרת ליצור תמונות רבות ומדויקות של האזורים המבוקשים כאשר התוצאה הסופית באה לידי ביטוי בתמונות תלת ממד. תמונות אלו מפוענחות על ידי רדיולוג מומחה, כאשר במקרים בהם מתגלים גושים או פוליפים, הם יוסרו במהרה ובצורה כזאת ניתן למנוע את ההתפתחות המחלה המסוכנת ואף להציל את חייו של הנבדק.

Posted in כללי.